Smartfony, tablety i komputery stały się ważną częścią życia każdego z nas, czy tego chcemy czy nie… Okazuje się jednak, że w Polsce korzystanie przez małe dzieci z urządzeń mobilnych jest baaaaardzo powszechne!

Poniżej prezentuję główne wyniki ogólnopolskich badań  przeprowadzonych w 2015 roku przez Agnieszkę Bąk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  (wcześniejsza nazwa: Fundacja Dzieci Niczyje). Jest to pierwsze na gruncie polskim badanie skoncentrowane na najmłodszych dzieciach i zrealizowane na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie. 

Główne wyniki badania odnoszące się do grupy dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu i pół roku:

  • 64% dzieci korzysta z urządzeń mobilnych;
  • 25% dzieci korzysta z urządzeń mobilnych codziennie;
  • 79% dzieci ogląda filmy na smartfonie lub tablecie (aż 49% rocznych dzieci; codziennie filmy oglądają głównie dzieci do 4. roku życia);
  • 62% dzieci gra na smartfonie lub tablecie (28% dzieci do 2. roku życia; 66% dzieci trzy- i czteroletnich)
  • dzieci  spędzają przeciętnie 38 minut dziennie bawiąc się smartfonem/tabletem bez konkretnego celu (głównie dotyczy to dzieci rocznych i dwuletnich – aż 69%);
  • co czwarte dziecko posiada własne urządzenie mobilne.

Jeśli chodzi o oglądanie filmów na urządzeniach mobilnych, to wiekiem granicznym jest pierwszy rok życia. Po ukończeniu pierwszego roku życia ilość dzieci oglądających bajki zaczyna radykalnie wzrastać.

Dlaczego  rodzice udostępniają dzieciom urządzenia mobilne? 

Wspomniane badania definiują również najczęstsze przyczyny, dla których rodzice udostępniają dzieciom ‘ekrany’:

  • dorośli muszą zająć się własnymi sprawami (69%); 
  • jest to nagroda dla dziecka (49%);
  • nakłonienie dziecka do zjedzenia posiłku (19%);
    im młodsze jest dziecko, tym częściej rodzice dają mu smartfon,  by zjadło posiłek;
  • chęć ułatwienia dziecku zasypiania (15%) – częściej w przypadku dzieci rocznych i dwuletnich.

Dwulatki w świecie urządzeń mobilnych

Szczególnie niepokojące są wyniki badań dotyczące dzieci dwuletnich, które są najliczniejszą grupą wśród dzieci uczęszczających do żłobków. Dwulatki częściej niż dzieci roczne oglądają filmy (84% w porównaniu z 50% dzieci rocznych), a ponad jednej trzeciej dzieci z tej grupy (34%)  rodzice pozwalają korzystać z urządzeń mobilnych, żeby zjadły posiłek.
Hipoteza autorki raportu jest taka, że “dzieci dwuletnie stanowią dla rodziców dużo większe wyzwanie wychowawcze, a urządzenia elektroniczne stanowią pewną asekurację w obliczu braku czasu lub kompetencji wychowawczych”.

Ważna jest prewencja – materiały do pobrania

Pamiętając o tym, że podstawą dobrego życia są relacje międzyludzkie  Fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG od 2015 roku przyczynia się do odpowiedzialnego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych. Fundacja ta przygotowuje m.in. raporty z badań oraz darmowe pomoce – plakaty i ulotki – dla rodziców oraz placówek edukacyjnych. Można je pobrać ze strony Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, wydrukować i  powiesić np. w szatni żłobka. Oto przykładowe, rozpowszechniane przez Fundację, plakaty:

DEKALOG POZOSTAWANIA OFFLINE

Symptomy fonoholizmu – plansza

Sposoby codziennych rozwiązań – plansza

Inne pomoce dydaktyczne Fundacji Dbam o Mój Z@sięg można znaleźć tutaj.

Zachęcam do lektury innych wpisów na naszej stronie, które dotyczą używania ‘ekranów’ przez najmłodsze dzieci: Telewizja i najmłodsze dzieci – raz jeszcze o tym, dlaczego NIE oraz Zamiast smoczka? – o smartfonach i tabletach w życiu dziecka

 

Źródła:

  1. Raport z badań Agnieszki Bąk (badania zrealizowano w ramach projektu „Polish Safer Internet Centre” dofinansowanych ze środków Komisji Europejskiej), 2015: KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE

     2. Strona Fundacji Dbam o Mój Zasięg: https://dbamomojzasieg.com/

 

Dzieci w sieci – dostęp małych dzieci do urządzeń mobilnych w Polsce

Psycholożka dziecięca, trenerka Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Obecnie mieszka i pracuje w Brukseli jako terapeutka pedagogiczna. Mama dwóch chłopców, którzy chodzili do belgijskich żłobków. Interesuje się muzyką, teatrem i sztuką współczesną oraz jazdą na rowerze w nieznane.

Tagi:                            

Komentarze 2 thoughts on “Dzieci w sieci – dostęp małych dzieci do urządzeń mobilnych w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *