Szaleństwa przygotowań do grudniowych świąt już w pełni! W żłobkach pojawiają się ozdoby świąteczne, przystrojone choinki, mikołaje z rolek po papierze toaletowym. Czasami wychowawcom zdarza się jednak, że chęć stworzenia pięknych świątecznych dekoracji spycha na dalszy plan to czy są one wartościowe dla rozwoju dzieci i rzeczywiście sprawiają im radość. Dlatego postanowiłyśmy zrobić dla Was krótki przegląd stron z pomysłami na zabawki bożonarodzeniowe, które świetnie sprawdzą się w żłobku, a zabawa nimi wspiera rozwój różnych kompetencji maluchów.

Bożonarodzeniowa tablica sensoryczna

Tablice sensoryczne są bardzo popularne i stosunkowo łatwe do zrobienia samemu.Często jednak brak nam  pomysłu na to, co na takiej tablicy umieścić. Dlaczego więc nie zrobić tablicy świątecznej? Wyszukałam wszystko, co miałam w szafkach (mam teorię, że każdy wychowawca ma duszę zbieracza – ja na pewno mam!). I przedstawiało się to mniej-więcej tak:

No i zaczęłam kombinować. Nie wykorzystałam wszystkich materiałów, nie chciałam przeładowania na mojej tablicy, ale efekt wyglądał tak:

Do przyklejania pomocy na tablicę użyłam kleju na gorąco. Niestety mam wrażenie, że szyszki już po pierwszym mocniejszym pociągnięciu mogą odpaść, dlatego podoba mi się pomysł przyczepienia czapki Mikołaja odwrotnie, by powstał z niej worek – dzieci mogą codziennie wyjmować z niego inną bożonarodzeniową niespodziankę.

Zabawa z tablicą sensoryczną to świetna okazja do rozmowy z dziećmi o ich odczuciach kiedy eksplorują materiały np. Jaka jest w dotyku szyszka? Co jest twarde/miękkie? Czy wiesz co jest w czapce?/Czego dotykasz?

Pomysł na przygotowanie tablicy został zaczerpnięty ze strony: Toddlerapproved

Choinka do przyklejania świątecznych atrybutów

Do dużej papierowej choinki przyczepionej do ściany lub tablicy przyklejone są rzepy, które umożliwiają dziecku ‘zawieszanie’ na niej ozdób (do których również przyczepione są rzepy). Dzieci w ramach zabawy z choinką ćwiczą motorykę małą, dużą, oraz celność. Na obrazkach można przygotować: świąteczne atrybuty, buźki dzieci, ozdoby świąteczne lub co tylko wymyślicie.

Wrzuć piłkę do choinki (autorska nazwa:)

W choince z dykty wycinamy otwory w kształcie kółek, które imitują bombki (ich rozmiar powinien odpowiadać wielkości piłeczek dostępnych w żłobku). Choinkę umieszczamy na pojemniku z piłkami, lub stojaku, tak aby dzieci miały do niej dostęp z obu stron. Zabawa polega na trafianiu piłeczkami do otworów. Ten pomysł wymaga nieco więcej pracy, ale jak zobaczycie zdjęcie gotowej choinki, od razu zorientujecie się, że warto się postarać: Icanteachmychild

Dzieci w ramach tej zabawy ćwiczą między innymi motorykę małą, dużą, znajomość kolorów (kolorom piłeczek mogą odpowiadać kolory bombek na choince), celność w trafianiu do otworów. Sugerujemy przygotowanie choinki z dykty, dzięki czemu posłuży Waszym podopiecznym przez kilka lat!

Bardzo ważne w wyborze zabawek świątecznych było dla nas, że każda z nich umożliwia dzieciom samodzielną zabawę, jak również zabawę z rówieśnikami, czy dorosłym. Dzięki temu, niezależnie od preferencji dzieci każde z nich będzie mogło z nich skorzystać.

A Wy jakie prace robicie ze swoimi wychowankami w okresie świątecznym? Pochwalcie się, a opublikujemy Wasze zdjęcia!

Świąteczne prace w sam raz dla żłobka

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Obecnie wykładowca akademicki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania zawodowe to metodyka nauczania języka angielskiego oraz opieka, wychowanie i nauczanie małych dzieci. Prywatnie lubi gotować, czytać kryminały i chodzić na spacery ze swoimi psami – Luną i Zojką.