Jak żłobki poradziły sobie z powrotem do pracy po tak długiej przerwie? To pytanie, które słyszymy dość często. Dlatego postanowiłyśmy to sprawdzić i przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Dyrektor żłobka nr 4 w Szczecinie, Ewą Stelmach.

Żłobek nr 4, wchodzący w skład Zespołu Żłobków miejskich w Szczecinie, powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Jest to żłobek wyjątkowy, ponieważ głównym celem przyświecającym jego działalności, oprócz najwyższych standardów opieki i edukacji małego dziecka, jest aktywizacja zawodowa szczecińskich rodziców dzieci do lat 3.
Do żłobka nr 4 zakwalifikowały się rodziny, które potrzebowały wsparcia w opiece nad dziećmi, by wrócić do pracy i tym samym polepszyć swój status ekonomiczno-społeczny [1]. Warunkiem przyjęcia do projektu było posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo, a następnie podjęcie zatrudnienia w ciągu 3 miesięcy od przyjęcia do żłobka. Jest to niezwykle ważny projekt, ponieważ wsparcie rodziców w ich zatrudnieniu przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ubóstwa dzieci [2].
Pani Dyrektor opowiada o tym jak jej żłobek poradził sobie z powrotem po długiej przerwie związanej z koronawirusem, co było największym wyzwaniem w powrocie do placówki, oraz jak przygotowują się do nowego roku żłobkowego.

 

Źródła:

  1. Csillag M., Adamecz-Völgyi, A. Fertig, M. (2018). Early activation and employment promotion. ICON-INSTITUT Public Sector. European Commission.
  2. Saunders M, Barr B, McHale P, Hamelmann C. Key policies for addressing the social determinants of
    health and health inequities. Copenhagen: WHO Regional Office for Europe; 2017 (Health Evidence
    Network (HEN) synthesis report 52).
Powrót do żłobka po dłuższej przerwie – wywiad

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Obecnie wykładowca akademicki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania zawodowe to metodyka nauczania języka angielskiego oraz opieka, wychowanie i nauczanie małych dzieci. Prywatnie lubi gotować, czytać kryminały i chodzić na spacery ze swoimi psami – Luną i Zojką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *