Czy zdążyliście już wyśpiewać wszystkie znane piosenki, misie i lale zostały ukołysane po raz setny, a na dźwięk słów „pobawmy się w koci-koci łapci” dzieci uciekają z krzykiem? Całe szczęście zbliża się Wielkanoc, co sprzyja urozmaiceniu zabaw dla najmłodszych! Poniżej kilka prostych pomysłów na ciekawe i rozwijające aktywności związane z Wielkanocą, które można z powodzeniem przeprowadzić w domu.

1) Kolorujemy jajka

Do tej zabawy można podejść w sposób standardowy i użyć nietoksycznych farb, lub barwników spożywczych, ale można też spróbować sposobu naszych babć i mam (a w moim przypadku taty, który co roku kolorował ze mną jajka w ten sposób). Jeśli chcecie miło spędzić czas ze swoimi pociechami, i jest wam bliskie podejście Zero Waste, to nie szukajcie dalej! Wyjaśniamy krok po kroku jak kolorować jajka wykorzystując naturalne składniki!
Oto lista naturalnych „barwników” oraz kolorów, na które zabarwiają. Jeśli to Wasz pierwszy raz z farbowaniem jajek w ten sposób, to koniecznie zerknijcie też na podane pod listą porady.

Przydatne porady:
· Barwnik warto zacząć przygotowywać już dzień wcześniej – do garnuszka z wodą wrzucamy nasz naturalny barwnik i zostawiamy go, by zaczął oddawać kolor wodzie (my tak robiliśmy z tatą).
· Po kilku godzinach lub całym dniu, zagotowujemy wodę z naturalnym barwnikiem (można chwilę pogotować), dodajemy kilka kropel octu, by kolor był bardziej intensywny, odcedzamy i studzimy.
· Do chłodnego płynu dodajemy surowe jajka i gotujemy je na twardo.
· Intensywność barwy zależy od tego, jak długo pozostawiamy jajko w barwniku.

2) Puszysty kurczaczek

Wszyscy lubimy kurczaczki. Ale jak sprawić, żeby malowanie kurczaczka było kreatywne i aby nasze dzieło faktycznie sprawiało wrażenie, że kurczak jest puszysty? Mam na to sposób!
Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebne nam będą:
plastikowy widelec
żółta farba
marker/ pisak czarny
marker/ pisak czerwony lub pomarańczowy
podkładka do wylania farby
kartka papieru
Etapy pracy znajdziecie udokumentowane na fotografiach poniżej:

Autor: Kamila Wichrowska

Po „namalowaniu” konturów kurczaczka poczekaj aż wyschnie.

Dorysuj mazakami oko, dziób i nogi. Tak może wyglądać gotowy puszysty kurczaczek:

3) Wzorzysta pisanka

Dzieci, szczególnie małe, wierzą w magię. A jeśli magia zadzieje się na ich oczach? Co zrobić, aby z pustej kartki po kilku ruchach pędzlem wyłoniło się wzorzyste jajo? Nic prostszego. Żeby to zrobić potrzebne nam będą:
kartka papieru,
świeczka koloru białego,
rozcieńczone wodą farby,
pędzelki,
podkładka,
kubeczki z odrobiną wody.

A tu krok po kroku macie zobrazowane etapy pracy:

Materiały:

Autor: Kamila Wichrowska

Na białej kartce narysuj świecą obrys jajka oraz jak najwięcej szlaczków w środku jajka.

Autor: Kamila Wichrowska

Ułóż kartkę na wcześniej przygotowaną podkładkę. Rozcieńcz farby w niewielkiej ilości wody.

Autor: Kamila Wichrowska

A tak wygląda gotowe jajko! To jajko przygotowałam ja – manualne beztalencie, więc Wasze prace będą z pewnością o wiele lepsze!

Inne propozycje zabaw nawiązujących do Wielkanocy znajdziecie tu: 3 pomysły na wielkanocne zabawy dla wychowawców żłobkowych
Czekamy na Wasze pomysły!

Zabawy wielkanocne do wykonania z maluchami w domu

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Obecnie wykładowca akademicki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania zawodowe to metodyka nauczania języka angielskiego oraz opieka, wychowanie i nauczanie małych dzieci. Prywatnie lubi gotować, czytać kryminały i chodzić na spacery ze swoimi psami – Luną i Zojką.