Prostota. Funkcjonalność. Naturalne materiały. I do tego program pracy wspierający całe rodziny! Oto jak można w skrócie opisać ten żłobek, którego symbolem jest znany słoń Elmer.

Niedawno miałam przyjemność odwiedzić jeden z najpiękniejszych (moim zdaniem) żłobków w Europie. Zrobił na mnie wrażenie nie tylko ze względu na proste i estetyczne wyposażenie, ale również swój nowatorski program pracy z rodzinami i społecznością lokalną.

Czy znacie bajkę o Elmerze – słoniu w kratkę? To słoń, który bardzo różnił się od stada bo był kolorowy. Mimo swojego odmiennego wyglądu miał jednak wielu przyjaciół, a swoją osobowością stwarzał sytuacje integrujące grupę.

Logo sieci żłobków ELMER w Brukseli

Sieć żłobków “Elmer” w Brukseli (bo o nich tu mowa) prowadzona jest od 1997 roku przez organizację pozarządową. Jej koordynatorka Anne Lambrechts oprowadzając mnie po jednej z placówek, zwróciła uwagę na fakt, że główną ideą działania żłobków jest łączenie różnych środowisk i narodowości, a dzieci uczęszczające do placówek pochodzą z ponad dwudziestu krajów. Żłobki zapewniają wysoką jakość opieki nad dziećmi od 3 miesięcy do 3,5 lat. Ponadto około 65 % dzieci, które do nich uczęszczają, pochodzi z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej  np. o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, samotnych rodziców, rodziców z problemami zdrowotnymi. 

Piękne i, co zdaje się być najważniejsze,  profesjonalnie zarządzane żłobki Elmer ulokowane są w mniej prestiżowych dzielnicach Brukseli i poza opieką nad dziećmi wspierają też lokalnych mieszkańców (osoby długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach zawodowych itd – głównie są to kobiety). Na przykład dla chętnych stworzono możliwość pracy jako asystent wychowawcy, który jednocześnie zdobywa kwalifikacje opiekuna żłobkowego w szkołach profilowanych lub na kursach kwalifikacyjnych. 

W każdej z grup pracują na co dzień wykwalifikowane wychowawczynie (zwykle znają 3-4 języki) i jedna osoba ucząca się zawodu. Ponadto, żłobki prowadzą “centra rodziny” z szeroką ofertą zajęć dla rodzin z najmłodszymi dziećmi np. konsultacje dla rodziców, kursy językowe itp.

Elmer łączy więc to, co zdawać by się mogło niemożliwe – zapewnienie wysokiej jakości opieki dzieciom oraz wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W “Elmerze” ważny jest szacunek dla różnorodności i wiara w pozytywne możliwości rozwoju każdej osoby (dziecka – rodzica – pracownika).

Wszystko to dzieje się we współpracy z najlepszymi belgijskimi projektantami (http://www.abc-web.be/abc-collectie/?lang=en), a co za tym idzie w pięknej i funkcjonalnej przestrzeni.

Zajrzyjmy zatem do środka…


Widok na część żłobka z tzw. zielonym dachem

Każda z sal ma podobne wyposażenie. Jest w niej – podwyższenie (platforma z szufladkami), miejsce do przewijania dzieci i fotele do siedzenia. Pomieszczenia przeznaczone są dla około ośmiorga  dzieci, ale grupa może mieć maksymalnie osiemnaścioro podopiecznych.


Sala nr 1 – w tle widać platformę, na której maluchy uwielbiają się bawić. Pod spodem ukryte są szufladki z zabawkami, które dzieci mogą samodzielnie wyjmować i odkładać na miejsce.

 

 


Sala nr 1 – po prawej wyższy stolik w “domowym” stylu, z krzesełkiem do karmienia

 


Sala nr 2 – platforma do zabaw, po lewej stronie przewijak

 


Sala nr 2 – umywalki: prawdziwe i do zabawy

 


Sala nr 3 – platforma z szufladkami pełnymi zabawek

 


Sala nr 4 – widok na przewijak przez okrągłe okienko

 


Sala nr 5 – w tle umywalka dostosowana do wzrostu dzieci

 


Lustro – zawsze na wysokości wzroku dzieci.

 


Zabawki – proste, funkcjonalne, z ekologicznych materiałów.

 


Stoliki umożliwiające łatwą zmianę aranżacji przestrzeni (połączone razem tworzą koło, półkola mogą stać przy ścianie, albo na środku pomieszczenia np. umożliwiając trojgu dzieci siedzenie naprzeciwko wychowawcy).

 


Korytarz – miejsce do przechowywania osobistych rzeczy i prac dzieci. Szufladki oznaczone są ich zdjęciami. Pod schodami wózek spacerowy, który może zabrać aż 4 podróżnych.

 


Przestrzeń do spotkań i konsultacji z rodzicami oraz sala zabaw dla dzieci

 


Sala zabaw dla dzieci – zjeżdżalnia

 


Sala zabaw dla dzieci – przestrzeń do chowania się

 


Sala zabaw – basen z kulkami

 

    
Zasłony są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej sali – dzieci śpią po ciemku.

 


Do spania przeznaczone są specjalne, wentylowane pomieszczenia bez okien znajdujące się przy każdej sali.

 


Każde łóżeczko ma system zabezpieczenia z czujnikiem informującym o obudzeniu się dziecka. Doświadczenie żłobków belgijskich i holenderskich pokazuje, że dzieci, które śpią w zaciemnionych pomieszczeniach, śpią dłużej i są bardziej wypoczęte.

Obecnie w Brukseli istnieją 4 żłobki Elmer, utrzymujące się z dotacji państwowych (Ministerstwa Pracy oraz Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej). Więcej informacji o żłobkach można znaleźć tutaj: http://www.elmer.be/

Prawda, że to niesamowite miejsce?

 

Dziękuję pani Anne Lambrechts za opowiedzenie mi o żłobkach Elmer.

 

Źródła:

  1. Elmer vzw  http://www.elmer.be/
  2. Więcej zdjęć ze żłobka znajdziecie tutaj:

https://biancadebaets.prezly.com/opening-nieuwe-creche-elmer-noord-en-tweede-huis-van-het-kind

       3. ABC vzw, Art Basics for Children http://www.abc-web.be/art-basics-for-children-abcvzw/

 

 

 

 

Najpiękniejszy (być może) żłobek w Europie!

Psycholożka dziecięca, trenerka Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Obecnie mieszka i pracuje w Brukseli jako terapeutka pedagogiczna. Mama dwóch chłopców, którzy chodzili do belgijskich żłobków. Interesuje się muzyką, teatrem i sztuką współczesną oraz jazdą na rowerze w nieznane.

Komentarze 2 thoughts on “Najpiękniejszy (być może) żłobek w Europie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *