Prostota. Funkcjonalność. Naturalne materiały. I do tego program pracy wspierający całe rodziny! Oto jak można w skrócie opisać ten żłobek, którego symbolem jest znany słoń Elmer.
Niedawno miałam przyjemność odwiedzić jeden z najpiękniejszych (moim zdaniem) żłobków w Europie. Zrobił na mnie wrażenie nie tylko ze względu na proste i estetyczne wyposażenie, ale również swój nowatorski program pracy z rodzinami i społecznością lokalną.
Czy znacie bajkę o Elmerze – słoniu w kratkę? To słoń, który bardzo różnił się od stada bo był kolorowy. Mimo swojego odmiennego wyglądu miał jednak wielu przyjaciół, a swoją osobowością stwarzał sytuacje integrujące grupę.
Logo sieci żłobków ELMER w Brukseli
Sieć żłobków “Elmer” w Brukseli (bo o nich tu mowa) prowadzona jest od 1997 roku przez organizację pozarządową. Jej koordynatorka Anne Lambrechts oprowadzając mnie po jednej z placówek, zwróciła uwagę na fakt, że główną ideą działania żłobków jest łączenie różnych środowisk i narodowości, a dzieci uczęszczające do placówek pochodzą z ponad dwudziestu krajów. Żłobki zapewniają wysoką jakość opieki nad dziećmi od 3 miesięcy do 3,5 lat. Ponadto około 65 % dzieci, które do nich uczęszczają, pochodzi z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej np. o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, samotnych rodziców, rodziców z problemami zdrowotnymi.
Piękne i, co zdaje się być najważniejsze, profesjonalnie zarządzane żłobki Elmer ulokowane są w mniej prestiżowych dzielnicach Brukseli i poza opieką nad dziećmi wspierają też lokalnych mieszkańców (osoby długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach zawodowych itd – głównie są to kobiety). Na przykład dla chętnych stworzono możliwość pracy jako asystent wychowawcy, który jednocześnie zdobywa kwalifikacje opiekuna żłobkowego w szkołach profilowanych lub na kursach kwalifikacyjnych.
W każdej z grup pracują na co dzień wykwalifikowane wychowawczynie (zwykle znają 3-4 języki) i jedna osoba ucząca się zawodu. Ponadto, żłobki prowadzą “centra rodziny” z szeroką ofertą zajęć dla rodzin z najmłodszymi dziećmi np. konsultacje dla rodziców, kursy językowe itp.
Elmer łączy więc to, co zdawać by się mogło niemożliwe – zapewnienie wysokiej jakości opieki dzieciom oraz wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W “Elmerze” ważny jest szacunek dla różnorodności i wiara w pozytywne możliwości rozwoju każdej osoby (dziecka – rodzica – pracownika).
Wszystko to dzieje się we współpracy z najlepszymi belgijskimi projektantami (http://www.abc-web.be/abc-collectie/?lang=en), a co za tym idzie w pięknej i funkcjonalnej przestrzeni.
Zajrzyjmy zatem do środka…
Widok na część żłobka z tzw. zielonym dachem
Każda z sal ma podobne wyposażenie. Jest w niej – podwyższenie (platforma z szufladkami), miejsce do przewijania dzieci i fotele do siedzenia. Pomieszczenia przeznaczone są dla około ośmiorga dzieci, ale grupa może mieć maksymalnie osiemnaścioro podopiecznych.
Sala nr 1 – w tle widać platformę, na której maluchy uwielbiają się bawić. Pod spodem ukryte są szufladki z zabawkami, które dzieci mogą samodzielnie wyjmować i odkładać na miejsce.
Sala nr 1 – po prawej wyższy stolik w “domowym” stylu, z krzesełkiem do karmienia
Sala nr 2 – platforma do zabaw, po lewej stronie przewijak
Sala nr 2 – umywalki: prawdziwe i do zabawy
Sala nr 3 – platforma z szufladkami pełnymi zabawek
Sala nr 4 – widok na przewijak przez okrągłe okienko
Sala nr 5 – w tle umywalka dostosowana do wzrostu dzieci
Lustro – zawsze na wysokości wzroku dzieci.
Zabawki – proste, funkcjonalne, z ekologicznych materiałów.
Stoliki umożliwiające łatwą zmianę aranżacji przestrzeni (połączone razem tworzą koło, półkola mogą stać przy ścianie, albo na środku pomieszczenia np. umożliwiając trojgu dzieci siedzenie naprzeciwko wychowawcy).
Korytarz – miejsce do przechowywania osobistych rzeczy i prac dzieci. Szufladki oznaczone są ich zdjęciami. Pod schodami wózek spacerowy, który może zabrać aż 4 podróżnych.
Przestrzeń do spotkań i konsultacji z rodzicami oraz sala zabaw dla dzieci
Sala zabaw dla dzieci – zjeżdżalnia
Sala zabaw dla dzieci – przestrzeń do chowania się
Sala zabaw – basen z kulkami
Zasłony są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej sali – dzieci śpią po ciemku.
Do spania przeznaczone są specjalne, wentylowane pomieszczenia bez okien znajdujące się przy każdej sali.
Każde łóżeczko ma system zabezpieczenia z czujnikiem informującym o obudzeniu się dziecka. Doświadczenie żłobków belgijskich i holenderskich pokazuje, że dzieci, które śpią w zaciemnionych pomieszczeniach, śpią dłużej i są bardziej wypoczęte.
Obecnie w Brukseli istnieją 4 żłobki Elmer, utrzymujące się z dotacji państwowych (Ministerstwa Pracy oraz Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej). Więcej informacji o żłobkach można znaleźć tutaj: http://www.elmer.be/
Prawda, że to niesamowite miejsce?
Dziękuję pani Anne Lambrechts za opowiedzenie mi o żłobkach Elmer.
Źródła:
- Elmer vzw http://www.elmer.be/
- Więcej zdjęć ze żłobka znajdziecie tutaj:
https://biancadebaets.prezly.com/opening-nieuwe-creche-elmer-noord-en-tweede-huis-van-het-kind
3. ABC vzw, Art Basics for Children http://www.abc-web.be/art-basics-for-children-abcvzw/
Psycholożka dziecięca, trenerka Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Obecnie mieszka i pracuje w Brukseli jako terapeutka pedagogiczna. Mama dwóch chłopców, którzy chodzili do belgijskich żłobków. Interesuje się muzyką, teatrem i sztuką współczesną oraz jazdą na rowerze w nieznane.
Jestem zafascynowana tym miejscem. Jest takie „zrównoważone”. Trochę mnie przeraziły te zamykane klatki do spania ale z pewnością to kwestia przyzwyczajenia, przecież dzieci są tam bezpieczne.
Na szczęście w u nas też powstaje co raz więcej podobnych placówek, ekologicznych, otwartych,
PingbackWyjdźmy na dwór! – porady i zdjęcia na zachętę – Czym skorupka…