„Czym skorupka…” to blog dedykowany wychowawcom pracującym z najmłodszymi dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, punktach dziennego opiekuna i przedszkolach. Głównym celem naszych blogerek jest wsparcie wychowawców w codziennej pracy, w szczególności poprzez upowszechnianie „dobrych praktyk”

Co konkretnie oferujemy naszym czytelnikom?

1. Informacje o wynikach najnowszych badań naukowych i ich związku z  codzienną pracą wychowawców

Pełna nazwa naszego bloga to „Czym skorupka… Rzetelnie o Małym Dziecku”. Druga część nazwy nie jest przypadkowa. Podstawową zasadą naszych blogerek jest zamieszczanie uzasadnienia dla prezentowanego punktu widzenia, a kiedy to możliwe odniesienie go do wyników badań. Ponadto, nasze wpisy będą dotyczyły codziennych wyzwań, jakie napotykają w swojej pracy wychowawcy najmłodszych dzieci. Każdy z tekstów będzie zawierał bibliografię, która pozwoli bardziej dociekliwym odbiorcom „doczytać” szczegóły.

2. Wiedzę o „dobrych praktykach” w pracy z najmłodszymi z Polski, Europy i świata

„Czym skorupka…” powstał w ramach międzynarodowego projektu, w partnerstwie z holenderskimi, belgijskimi i portugalskimi badaczami. W ramach tej inicjatywy w każdym z krajów powstał blog dotyczący pracy z najmłodszymi dziećmi. Blogerzy ze wszystkich państw są ze sobą w stałym kontakcie, dzielą się między sobą wiedzą i pomysłami o skutecznych działaniach w obszarze opieki, wychowania i edukacji najmłodszych. Umożliwia to upowszechnianie obiecujących lokalnych inicjatyw, które nie są znane w szerszych kręgach ze względu na barierę językową. Ponadto, w niedalekiej przyszłości powstanie europejski blog, na którym prezentowane będą w języku angielskim najciekawsze wpisy z blogów krajowych.

3. Punkt odniesienia do refleksji nad codzienną pracą

Wielu wychowawców ma ograniczone możliwości obserwowania i bycia obserwowanym w pracy przez innych praktyków (przede wszystkim dotyczy to dziennych opiekunów).  Wiadomości na blogu mogą stać się przyczynkiem do refleksji i pomóc znaleźć uzasadnienie dla stosowanych rozwiązań lub powód do ich zmiany.

4. Przestrzeń do wymiany refleksji, opinii i przekonań na temat pracy z najmłodszymi dziećmi  

„Czym skorupka…” to nie tylko blog. To także wspólnota ludzi zainteresowanych tematyką rozwoju i instytucjonalnych form opieki, wychowania i edukacji najmłodszych dzieci. Czytelnicy naszego bloga mają możliwość wymiany opinii między sobą oraz z blogerkami na temat publikowanych wpisów online. Ponadto, planowane są spotkania naszej społeczności  „twarzą w twarz”, o czym każdorazowo będziemy informować na blogu.

5. Prezentację opinii specjalistów różnych dziedzin

Na co dzień wszystkie nasz blogerki  pracują ze studentami kierunków pedagogicznych i/lub z praktykami sektora wczesnej opieki, wychowania i edukacji. Specjalizujemy się jednak w różnych dziedzinach, mamy różne doświadczenia zawodowe, a często także poglądy na temat pracy z dziećmi. Mamy nadzieję, że ten pluralizm przyczyni się do zainicjowania interesujących dyskusji między czytelnikami i autorkami bloga.

6. Przejrzysty układ strony

Żeby dobrze przygotować stronę bloga nasz zespół przeprowadził badanie pilotażowe wśród wychowawców na temat ich oczekiwań i potrzeb w tym zakresie. Na tej podstawie powstały zakładki nawiązujące do typowych działań podejmowanych w placówkach dla najmłodszych (leżakowanie, posiłki, zabawa swobodna, zajęcia zorganizowane, zajęcia artystyczne, muzyka i ruch), stref rozwoju dzieci (fizyczna, społeczno-emocjonalna, poznawcza, językowa, umiejętności matematyczne), grup wiekowych (0-1 rok; 1-2 lata; 2-3 lata) oraz tematy dotyczące organizacji pracy placówki, takie jak współpraca z rodzicami i zarządzanie placówką.

Mamy nadzieję, że każdy wychowawca znajdzie u nas coś dla siebie! A wszystko to, z uznaniem dla ogromnego znaczenia pracy wychowawców najmłodszych dzieci, żeby ich inspirować do podejmowania nowych wyzwań i zachęcić do korzystania z rzetelnych informacji przy pogłębianiu wiedzy na temat rozwoju małego dziecka i budowaniu warsztatu pracy.    

Wpis został zainspirowany wiadomością autorstwa Cecílii Aguiar (ISCTE-Instituto Universitário de Lisboa) zamieszczoną na naszym siostrzanym portugalskim blogu Primeiros anos („Pierwsze lata”).

6 powodów, dla których warto śledzić bloga „Czym skorupka…”

Była nauczycielka wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, obecnie pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą: aspektów jakości instytucjonalnych form opieki, wychowania i edukacji dzieci (żłobków, klubów dziecięcych, punktów dziennego opiekuna) oraz procesów doskonalenia zawodowego wychowawców małego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *